Jak správně grilovat

Grilování se i pro Čechy právem stalo jednou z nejoblíbenějších letních aktivit. Vůně kouře a opékaného masa je o víkendech a často i uprostřed týdne v podvečer cítit doslova na každém kroku. Přečtěte si osvědčené rady pro výběr zahradního grilu a pro úspěšné grilování.

Velmi univerzální výrobek pro menší akce představuje zahradní gril G40. Můžete na něm úspěšně grilovat až 12 kg masa, tedy například kachnu, krůtu nebo kýtu. Tento gril je vybaven grilovací jehlou a dvěma posuvnými vidlicemi. Připojený motor masem plynule otáčí, takže příprava pokrmu je velmi snadná a nenáročná. Protože je možné k tomuto grilu dokoupit i nerezový rošt, nic neomezuje vaši fantazii. Grilovat můžete kromě zmíněných větších kusů masa i klobásy, ryby, steaky, zeleninu, houby nebo brambory. Použijete-li grilovací misku, možnosti toho, co dobrého na grilu připravit, se ještě rozšíří.

Pro větší akce se hodí zahradní grily s označením G55. Existují ve variantě do 30 kg masa, případně ještě větší, které vám umožní upéct 50 kg masa najednou. I pro ně můžete dokoupit nerezové rošty, i když nejvíc je oceníte pravděpodobně při opékání selátka. Všechny tyto grily používají jako palivo dřevo, takže milovníci tradiční vůně pečeného masa si jejich používání zamilují.

Protože se jedná o kryté grily, je proces pečení časově nenáročný, i když připravujete velké objemy masa. Zároveň nejste nijak omezováni rozmary počasí.

Kdy volit levné zahradní grily na dřevěné uhlí

Pokud grilujete na balkóně nebo na zahrádce u domu párkrát do roka skutečně jen pro několik přátel, pravděpodobně vás plně uspokojí nabídka základních grilů s roštem. Kromě toho, že jsou finančně dobře dostupné, jsou také prostorově nenáročné a snadno se s nimi manipuluje. Nakoupit pytel dřevěného uhlí je také snazší, než když musíte opatřit dostatek kvalitního dřeva pro topení ve větším zahradním grilu.

A pokud se právě rozhodujete, jestli pro vaši příští plánovanou akci stačí malý gril na dřevěné uhlí, nebo byste už potřebovali něco většího, můžete vyzkoušet službu zapůjčení zahradního grilu v Pivním Majáku i další související servis podle vašich potřeb.

Jak na grilování

Dodržujte základní ověřené rady a postupy a vaše grilovačka se nemůže nepodařit.

  • Pro grilování kupujte kvalitní a čerstvé maso, s dostatečným předstihem ho uložte do marinády. Bude díky ní křehké, bude mít vyváženou a výraznou chuť.
  • Gril je dobré umístit do závětří a ne příliš daleko od domu, pravděpodobně budete potřebovat i přívod elektrické energie.
  • Před grilováním očistěte rošt a potřete ho olejem.
  • Maso při grilování na roštu potírejte marinádou nebo olejem, dejte ale pozor, aby tuk nekapal do horkých uhlíků.
  • Nepoužívejte na obracení masa vidličku, kterou byste do masa píchali.
  • Používáte-li grilovací misku z alobalu, lesklá strana patří dovnitř. Alobal má jen zabránit tomu, aby drobné kousky propadly grilovacím roštem, nesmí odrážet příliš mnoho tepla.
  • Maso bude mít ještě výraznější vůni po kouři, když na uhlíky vložíte kousky jabloňového nebo ořechového dřeva. Zajímavého efektu také docílíte, pokud přihodíte přímo do ohně hrst koření nebo česnek.
  • Spoustu práce vám ušetří jednorázové papírové nebo plastové nádobí.
  • Pokud grilujete v průběhu pozdního odpoledne, myslete na to, že možná budete potřebovat osvětlení, až se setmí.
  • Když už jste všechno snědli, nechte chvíli hořet gril naplno. Spálíte tak zbytky jídla. Později odstraňte kousky připálených pokrmů.

Pouštíte-li se do grilování selete, můžete si práci velmi usnadnit díky nabídce kompletně připraveného selátka, které vám Pivní Maják dodá už zabalené v alobalu. Můžete si samozřejmě také půjčit gril na sele. Chcete-li se do přípravy pustit úplně sami, zabalte sele, divočáka, jehně, kýtu divočáka, vepřovou nebo jehněčí kýtu do alobalu a napíchněte na grilovací jehlu.

Dál postupujte takto

Maso do 20 kg grilujte v zavřeném a roztopeném grilu 3 hodiny. Po této době sundejte alobal a dalších 20 až 25 minut dopékejte v zavřeném grilu, každých cca 10 minut potřete marinádou na grilování.

Posledních 15 až 20 minut maso pečte v pootevřeném grilu - stále jej potírejte marinádou.

Motor nechte po celou dobu grilování spuštěný, aby se maso pozvolna otáčelo nad ohněm. Vypínejte jen ve chvíli okrajování hotového masa.

Maso s váhou nad 20 kg pečte v alobalu o 30 až 60 minut déle. Finální grilování bez alobalu pak trvá 30 až 50 minut.

Hotové maso postupně ořezávejte, sele pak nechávejte na mírném ohni a při otevřeném grilu dopékat pro barvu na odkrojených místech. Je nezbytné ořezat vždy celé sele, jinak by se už upečené kousky spálily.

V grilu topte zásadně dřevem.

Dobrou chuť vám přeje Pivní Maják.